A PILnet Európai Találkozóján jártunk – összefoglaló

pilnet europai talalkozo

Az újszerű módszertani megközelítések és technológiai eszközök sokszorozhatják a pro bono tevékenységek hatását – ezek helyénvaló használatát azonban még minden érintett félnek tanulnia kell.

PILnet Európai Találkozóján jártunk Londonban.
Pro bono ügyvédi irodák, jogászok és civil szervezetek képviselői gondolkodtak közösen arról, hogyan tudja a technológiai fejlődés és az innováció erősíteni a pro bono együttműködéseket.

pilnet

A PILnet egy nemzetközi szinten működő nonprofit szervezet, amely pro bono (szakmai önkéntes) ügyvédi, jogi tevékenységeket közvetít nonprofit szervezetek felé.

Technológia és innováció a pro bono tevékenységek szolgálatában

A digitális technológiai eszközök alkalmazása önmagában nem teremt bizalmat a nonprofit szervezetek tevékenysége iránt, ugyanakkor a megfelelő eszközök használata hatékonyabbá teheti a nonprofit és pro bono tevékenységek megvalósítását, ezáltal hozzájárulhat a társadalmi bizalom kialakulásához és fenntartásához.
Inspiráló amerikai és ausztrál példákat ismerhettünk meg arra vonatkozóan, hogy online platformok és applikációk alkalmazásával hogyan lehet szervezettebbé, transzparensebbé, gördülékenyebbé tenni a szakmai önkéntes tevékenységek megvalósítását.
A digitális technológiák használata számos jogi kérdést vet fel, ezen a területen fokozott jelentősége van a jogvédelmi tevékenységnek. A digitális technológiák társadalmilag hasznos alkalmazása érdekében intenzív párbeszédre van szükség a fejlesztők, a nonprofit szervezetek és jogi szakértők között.

Menedzsment és jogi pro bono tevékenységek hasonlóságai

Függetlenül a szakterülettől – legyen az menedzsment vagy jog – a vállalati és szakmai önkéntesség számos hasonlóságára világítottak rá a beszélgetések.
A pro bono tevékenységek azért kiemelt jelentőségűek, mert hozzájárulnak a nonprofit szervezetek „ellenálló képességének” növeléséhez.
A vállalati szakmai önkéntesség segíthet a munkatársak megtartásában, a kiégés megelőzésében.
Nagyobb szervezeti méret esetén önálló felelősségű egység kialakítása lehet indokolt a pro bono tevékenységek támogatására.
A menedzsment és jogi pro bono tevékenységek egymást kiegészítő területekre irányulnak, ezáltal multiplikálható a hatásuk.
Akármelyik területen is dolgozik egy szakember, fontos az egymástól való tanulás lehetőségének megteremtése. A menedzsment és a jogi szakemberek is felismerték, hogy nagyobb hatású segítséget tudnak nyújtani a különböző tudományterületeken átívelő együttműködéseken keresztül. A pro bono jogi irodák hálózata ezt a tapasztalatot is próbálja erősíteni és terjeszteni.
A menedzsment és a jogi területen egyaránt fontos az elméleti módszertanok gyakorlati alkalmazásával kapcsolatos nyitottság és kreativitás. A rendelkezésre álló szakmai eszközöket, keretrendszereket a nonprofit szférában sokszor módosított formában tudjuk jól felhasználni – a szektor szervezeteinek sajátosságaira, igényeire szabva. Jó példa a társadalmi vállalkozások segítése: a jogászok a társadalmi vállalkozás elindításával, működtetésével kapcsolatos jogi ügyekben tudják leginkább támogatni a szervezetet.

Társadalmi hatású befektetések pro bono támogatása

A társadalmi hatású befektetők a társadalmi ügyet képviselő szervezetbe fektetett összegtől nem csupán pénzügyi értelemben vett megtérülést várnak (ezt is hosszabb távon, alacsonyabb rátával), hanem a támogatott kezdeményezés társadalomra gyakorolt pozitív hatását is figyelembe veszik.
A társadalmi hatású befektetőknek éppen ezért rugalmasabbnak kell lenniük az üzleti céllal befektető társaiknál. Ezt jogi oldalról a tranzakció megfelelő jogi feltételrendszerének kialakításával lehet támogatni.
A társadalmi hatású befektetés újszerű finanszírozási forma. A nonprofit szervezetek főként a donorszervezetek vissza nem térítendő támogatásaira támaszkodtak korábban (bizonyos indikátorok és célok teljesülésének figyelembe vétele mellett). A jogi szakemberek a fogadó szervezeti oldal felkészítésével is segíthetik a sikeres társadalmi hatású befektetések megvalósulását.
A jogászok feladata tehát mindkét oldalon a kockázatok csökkentése: bizalmi kapcsolat megalapozása, ahol a befektető és a társadalmi vállalkozás is védve érzi magát, így lehetőség van a társadalmi hatás maximalizálására.

Design thinking használata jogi témákban

A társadalmi problémák innovatív megoldásait több irányból is lehet erősíteni.
A kísérleti műhely (lab) típusú szervezeti környezet nagyban inspirálja az újszerű ötletek kidolgozását és tesztelését.
A design thinking új szemléletmódot, kreatív megoldásokat hozhat olyan szakterületeken is, ahol szokatlan az alkalmazása – mint például a jogi terület. A jogvédelemben például segít a minél egyszerűbb, minél érthetőbb megoldások megtalálásában (pl. jogi szövegek közérthetővé tétele), fókuszban tartja az ügyféligényeket, elősegíti az ügyfelek folyamatos bevonását a fejlesztési folyamatokba, más szakterületekről hozott analógiákkal támogathatja a kreatív tevékenységeket.
A design thinking módszertan nem csak az output (eredménytermék) és outcome (következmény) figyelembe vételét támogatja, hanem a tágabban értelmezett közösségre, a társadalomra gyakorolt hatást is fókuszba helyezi.

Képek forrása: PILnet

Hasonló cikkek